Product information "ATE MA2014"
- Parallel closing drive unit with mounting plate, with internal interface
- High contact force
- Modularly configurable signal transmission with internal interfaces
- Quick, easy, precise installation
- Energy-saving, shock-absorbing opening mechanism
- Can be used for various applications
| Approx. parallel contact stroke: | 15 mm [.59 in] |
|---|---|
| Contact stroke generation: | Manual |
| Force of gas pressure springs: | 500 N (L: 200 N / R: 300 N) |
| Interface blocks required: | No |
| Main series: | ATE MAxxxx |
| Max. contact force: | 2,000 N [7,193 ozf] |
| Max. interface signals: | 1700 |
| Max. temperature: | 60 °C [140 °F] |
| Min. temperature: | 10 °C [50 °F] |
| Outer dimensions, closed (WxDxH): | 716 x 555 x 190 mm [28.1 x 21.8 x 7.48 in] |
| Outer dimensions, open (WxDxH): | 716 x 508 x 586 mm [28.1 x 20 x 23 in] |
| Pressure frame closing force: | 120 N [431 ozf] |
| Pressure frame opening angle: | 69 ° |
| Product group: | Manual drive unit |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | ATE MA20xx |
| Size: | 2014 |
| Subseries: | ATE MA2xxx |
| Test fixture type: | With mounting plate |
Login
- Parallel closing drive unit with mounting plate, with internal interface
- High contact force
- Modularly configurable signal transmission with internal interfaces
- Quick, easy, precise installation
- Energy-saving, shock-absorbing opening mechanism
- Can be used for various applications
Other products in this series:
- Product group: Manual drive unit
- Main series: ATE MAxxxx
- Subseries: ATE MA2xxx
- Series: ATE MA20xx
- Size: 2014
- Test fixture type: With mounting plate
- Contact stroke generation: Manual
- Max. interface signals: 1700
- Interface blocks required: No
- Max. contact force: 2,000 N [7,193 ozf]
- Approx. parallel contact stroke: 15 mm [.59 in]
- Min. temperature: 10 °C [50 °F]
- Max. temperature: 60 °C [140 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Force of gas pressure springs: 500 N (L: 200 N / R: 300 N)
- Pressure frame closing force: 120 N [431 ozf]
- Pressure frame opening angle: 69 °
- Outer dimensions, open (WxDxH): 716 x 508 x 586 mm [28.1 x 20 x 23 in]
- Outer dimensions, closed (WxDxH): 716 x 555 x 190 mm [28.1 x 21.8 x 7.48 in]